Vishay/Dale RN60E2712BB14
RN60E2712BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2712BB14
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2712BB14.pdf
Availability of RN60E2712BB14
QUANTITY
RN60E2712BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2712BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2712BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2712BB14
Related LinksRN60E2, RN60E2712BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2712BB14 Details Description
Related parts for RN60E2712BB14
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
IC BATT CHRGR BUCK-BOOST 64QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf