Vishay/Dale RN60E2801FBSL
RN60E2801FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2801FBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2801FBSL.pdf
Availability of RN60E2801FBSL
QUANTITY
RN60E2801FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2801FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2801FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2801FBSL
Related LinksRN60E2, RN60E2801FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2801FBSL Details Description
Related parts for RN60E2801FBSL
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf