Vishay/Dale RN60E4991FRE6
RN60E4991FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4991FRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4991FRE6.pdf
Availability of RN60E4991FRE6
QUANTITY
RN60E4991FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4991FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E4991FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4991FRE6
Related LinksRN60E4, RN60E4991FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4991FRE6 Details Description
Related parts for RN60E4991FRE6
IDC CABLE - MKR16K/MC16F/MCE16K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
72 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
220UF 50V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf