Vishay/Dale RN60E9091FBSL
RN60E9091FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E9091FBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E9091FBSL.pdf
Availability of RN60E9091FBSL
QUANTITY
RN60E9091FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E9091FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E9091FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E9091FBSL
Related LinksRN60E9, RN60E9091FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E9091FBSL Details Description
Related parts for RN60E9091FBSL
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190PS .050" SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf