Vishay/Dale RN65C1270BB14
RN65C1270BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1270BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1270BB14.pdf
Availability of RN65C1270BB14
QUANTITY
RN65C1270BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1270BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1270BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1270BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1270BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1270BB14 Details Description
Related parts for RN65C1270BB14
RES SMD 0.015 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A ITO220AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 20' GR datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf