Vishay/Dale RN65C1620FRSL
RN65C1620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1620FRSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1620FRSL.pdf
Availability of RN65C1620FRSL
QUANTITY
RN65C1620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1620FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1620FRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1620FRSL Details Description
Related parts for RN65C1620FRSL
SENSOR MAG SPDT/CO FLANGE 175V datasheet.pdf
IC PHOTOTRANS IR 880NM SIDE-LOOK datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 150MA 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR ATA 16.00 MA0 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS BLACK datasheet.pdf