Vishay/Dale RN65C2153FRE6
RN65C2153FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2153FRE6
Brief Description
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2153FRE6.pdf
Availability of RN65C2153FRE6
QUANTITY
RN65C2153FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2153FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2153FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2153FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2153FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2153FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2153FRE6
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC CNTRLR PWR SPLY 28-SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 584MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf