Vishay/Dale RN65C2320BRSL
RN65C2320BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2320BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2320BRSL.pdf
Availability of RN65C2320BRSL
QUANTITY
RN65C2320BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2320BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2320BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2320BRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2320BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2320BRSL Details Description
Related parts for RN65C2320BRSL
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.190 SC-70-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT563 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RGB, WHT datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf