Vishay/Dale RN65C2491BBSL
RN65C2491BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2491BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2491BBSL.pdf
Availability of RN65C2491BBSL
QUANTITY
RN65C2491BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2491BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2491BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2491BBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2491BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2491BBSL Details Description
Related parts for RN65C2491BBSL
IC OPAMP GP 385KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 909 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RSV 1.6 S36 GR datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
180UF 400V 30X30MM 85C 15000H datasheet.pdf