Vishay/Dale RN65C4641CRSL
RN65C4641CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4641CRSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4641CRSL.pdf
Availability of RN65C4641CRSL
QUANTITY
RN65C4641CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4641CRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4641CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4641CRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4641CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4641CRSL Details Description
Related parts for RN65C4641CRSL
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 15.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 04 CKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf