Vishay/Dale RN65C4991DB14
RN65C4991DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4991DB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4991DB14.pdf
Availability of RN65C4991DB14
QUANTITY
RN65C4991DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4991DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C4991DB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4991DB14
Related LinksRN65C4, RN65C4991DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4991DB14 Details Description
Related parts for RN65C4991DB14
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
HEADER 24POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf