Vishay/Dale RN65C4992BRSL
RN65C4992BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4992BRSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4992BRSL.pdf
Availability of RN65C4992BRSL
QUANTITY
RN65C4992BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4992BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4992BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4992BRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4992BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4992BRSL Details Description
Related parts for RN65C4992BRSL
CUTTER SIDE TAPERED SEM-FLUSH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220S datasheet.pdf