Vishay/Dale RN65C5491FRSL
RN65C5491FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5491FRSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5491FRSL.pdf
Availability of RN65C5491FRSL
QUANTITY
RN65C5491FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5491FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5491FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5491FRSL
Related LinksRN65C5, RN65C5491FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5491FRSL Details Description
Related parts for RN65C5491FRSL
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 22.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 2.7-5.5V 10MSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W SZ10 datasheet.pdf