Vishay/Dale RN65C5492DBSL
RN65C5492DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5492DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5492DBSL.pdf
Availability of RN65C5492DBSL
QUANTITY
RN65C5492DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5492DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5492DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5492DBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5492DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5492DBSL Details Description
Related parts for RN65C5492DBSL
Connector Header 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M -CEN36M 15' datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 99 W/LIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf