Vishay/Dale RN65C5623FB14
RN65C5623FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5623FB14
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5623FB14.pdf
Availability of RN65C5623FB14
QUANTITY
RN65C5623FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5623FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5623FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5623FB14
Related LinksRN65C5, RN65C5623FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5623FB14 Details Description
Related parts for RN65C5623FB14
CIR BRKR THRM 400MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS HOUSING 2MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80 datasheet.pdf