Rohm Semiconductor MCR50JZHF27R4
MCR50JZHF27R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF27R4
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF27R4.pdf
Availability of MCR50JZHF27R4
QUANTITY
MCR50JZHF27R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF27R4
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF27R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF27R4
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF27R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF27R4 Details Description
Related parts for MCR50JZHF27R4
TERMINAL STRIP MODEL 154R datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.5KV 910A B-43 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040-.050" .290" datasheet.pdf
IC CODEC DUAL-CH PROG LP 48-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 9K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf