Vishay/Dale RN65C5623FBSL
RN65C5623FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5623FBSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5623FBSL.pdf
Availability of RN65C5623FBSL
QUANTITY
RN65C5623FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5623FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5623FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5623FBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5623FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5623FBSL Details Description
Related parts for RN65C5623FBSL
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SMD SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH CAP BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf