Vishay/Dale RN65C5903FRE6
RN65C5903FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5903FRE6
Brief Description
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5903FRE6.pdf
Availability of RN65C5903FRE6
QUANTITY
RN65C5903FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5903FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5903FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5903FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5903FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5903FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5903FRE6
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP DUAL 16MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 8COL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf