Vishay/Dale RN65C8001BRE6
RN65C8001BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8001BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8001BRE6.pdf
Availability of RN65C8001BRE6
QUANTITY
RN65C8001BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8001BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C8001BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8001BRE6
Related LinksRN65C8, RN65C8001BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8001BRE6 Details Description
Related parts for RN65C8001BRE6
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7.2A 6DFN datasheet.pdf
RES 103K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V DRIVE LPTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 10W DO213AB datasheet.pdf