Vishay/Dale RN65C8063BRE6
RN65C8063BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8063BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8063BRE6.pdf
Availability of RN65C8063BRE6
QUANTITY
RN65C8063BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8063BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C8063BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8063BRE6
Related LinksRN65C8, RN65C8063BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8063BRE6 Details Description
Related parts for RN65C8063BRE6
RES SMD 330K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC AXL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH 24V datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 180LPI STD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf