Vishay/Dale RN65C82R5FBSL
RN65C82R5FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C82R5FBSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C82R5FBSL.pdf
Availability of RN65C82R5FBSL
QUANTITY
RN65C82R5FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C82R5FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C82R5FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C82R5FBSL
Related LinksRN65C8, RN65C82R5FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C82R5FBSL Details Description
Related parts for RN65C82R5FBSL
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
MICRO 37 F 24" YEL JACKS datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 3A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf