Vishay/Dale RN65D1180FRSL
RN65D1180FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1180FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1180FRSL.pdf
Availability of RN65D1180FRSL
QUANTITY
RN65D1180FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1180FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1180FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1180FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1180FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1180FRSL Details Description
Related parts for RN65D1180FRSL
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
JACK SCREW HEX SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 820MA 275 MOHM datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 323MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf