Vishay/Dale RN65D1401FRSL
RN65D1401FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1401FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1401FRSL.pdf
Availability of RN65D1401FRSL
QUANTITY
RN65D1401FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1401FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1401FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1401FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1401FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1401FRSL Details Description
Related parts for RN65D1401FRSL
SCR DBL 2SCR 800V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 100MA AC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 13.5A 5.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf