Vishay/Dale RN65D2601FB14
RN65D2601FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2601FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2601FB14.pdf
Availability of RN65D2601FB14
QUANTITY
RN65D2601FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2601FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D2601FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2601FB14
Related LinksRN65D2, RN65D2601FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2601FB14 Details Description
Related parts for RN65D2601FB14
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STR .100 30GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LABEL DESIGNATION STRIP WHT 110 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf