Vishay/Dale RN65D27R4FBSL
RN65D27R4FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D27R4FBSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D27R4FBSL.pdf
Availability of RN65D27R4FBSL
QUANTITY
RN65D27R4FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D27R4FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D27R4FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D27R4FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D27R4FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D27R4FBSL Details Description
Related parts for RN65D27R4FBSL
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN SEALING PLUG 16POS BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOP MT 8PT DUALIO PNP 5M-19P+G93 datasheet.pdf
INSERT FFB.3S.415. FOR 1HV(15KV) datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 4COL datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 25A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf