Vishay/Dale RN65D4220FRSL
RN65D4220FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4220FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4220FRSL.pdf
Availability of RN65D4220FRSL
QUANTITY
RN65D4220FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4220FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4220FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4220FRSL
Related LinksRN65D4, RN65D4220FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4220FRSL Details Description
Related parts for RN65D4220FRSL
CRIMPER ALL IN ONE RJ11/45 AMP datasheet.pdf
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 5.77"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 15P SER 90 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf