Vishay/Dale RN65D4872FBSL
RN65D4872FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4872FBSL
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4872FBSL.pdf
Availability of RN65D4872FBSL
QUANTITY
RN65D4872FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4872FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4872FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4872FBSL
Related LinksRN65D4, RN65D4872FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4872FBSL Details Description
Related parts for RN65D4872FBSL
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 160PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
IND GLO-LITE AMB CONICAL CHR BEZ datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 24UBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT SLDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.55A 6UDFN datasheet.pdf