Vishay/Dale RN65D4991FBSL
RN65D4991FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D4991FBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D4991FBSL.pdf
Availability of RN65D4991FBSL
QUANTITY
RN65D4991FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D4991FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D4991FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D4991FBSL
Related LinksRN65D4, RN65D4991FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D4991FBSL Details Description
Related parts for RN65D4991FBSL
CONN DB37 CRIMP FEM TIN datasheet.pdf
CABLE IEC TO NEMA 6' datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8.192MHZ 8-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5VDC 8.5MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf