Vishay/Dale RN65D6190FBSL
RN65D6190FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D6190FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D6190FBSL.pdf
Availability of RN65D6190FBSL
QUANTITY
RN65D6190FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D6190FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D6190FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D6190FBSL
Related LinksRN65D6, RN65D6190FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D6190FBSL Details Description
Related parts for RN65D6190FBSL
RES SMD 332K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO214AA datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DGTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
3G3_X CHOKE, FOR 45KW (60HP) M datasheet.pdf
8+8 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES 812 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 8330MA 120-277 datasheet.pdf