Vishay/Dale RN65D7153FB14
RN65D7153FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7153FB14
Brief Description
RES 715K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7153FB14.pdf
Availability of RN65D7153FB14
QUANTITY
RN65D7153FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7153FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D7153FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7153FB14
Related LinksRN65D7, RN65D7153FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7153FB14 Details Description
Related parts for RN65D7153FB14
FUSE GLASS 16A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RING 14-18AWG #8 STR CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC NFC/RFID TAG 2KB EEPROM 8TSSO datasheet.pdf
20V, SOT23F, NPN high gain power transistor IC datasheet.pdf