Yageo RT0805CRE0721KL
RT0805CRE0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0721KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0721KL.pdf
Availability of RT0805CRE0721KL
QUANTITY
RT0805CRE0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0721KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0721KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0721KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRE0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0721KL Details Description
Related parts for RT0805CRE0721KL
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/BLU DIFF datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 19MM datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
LJT 41C 41#20 PIN WALL RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf