KEMET C1206C104K5RALTU
C1206C104K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C104K5RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C104K5RALTU.pdf
Availability of C1206C104K5RALTU
QUANTITY
C1206C104K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C104K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C104K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C104K5RALTU
Related LinksC1206C10, C1206C104K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C104K5RALTU Details Description
Related parts for C1206C104K5RALTU
Z89223/273/323/373 DSP FAM EMULT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 150MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 80E 8.25KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CUT OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.200 T/H datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf