Vishay/Dale RN65D7500FR36
RN65D7500FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D7500FR36
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D7500FR36.pdf
Availability of RN65D7500FR36
QUANTITY
RN65D7500FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D7500FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D7500FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D7500FR36
Related LinksRN65D7, RN65D7500FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D7500FR36 Details Description
Related parts for RN65D7500FR36
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf