Vishay/Dale RN65E1402BBSL
RN65E1402BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1402BBSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1402BBSL.pdf
Availability of RN65E1402BBSL
QUANTITY
RN65E1402BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1402BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1402BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1402BBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1402BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1402BBSL Details Description
Related parts for RN65E1402BBSL
IC MCU 64KB 16MHZ 72-SIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 10.34" datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 640MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 480VAC datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf