Vishay/Dale RN65E2211CRSL
RN65E2211CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2211CRSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2211CRSL.pdf
Availability of RN65E2211CRSL
QUANTITY
RN65E2211CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2211CRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2211CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2211CRSL
Related LinksRN65E2, RN65E2211CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2211CRSL Details Description
Related parts for RN65E2211CRSL
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT FP datasheet.pdf
RES SMD 111 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf