Vishay/Dale RN65E3013BRSL
RN65E3013BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3013BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3013BRSL.pdf
Availability of RN65E3013BRSL
QUANTITY
RN65E3013BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3013BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E3013BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3013BRSL
Related LinksRN65E3, RN65E3013BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3013BRSL Details Description
Related parts for RN65E3013BRSL
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 7.50MM RED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE EXTENSION FOR TOUCHPEN STY datasheet.pdf
EJECTOR HDR ASSY datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf