Vishay/Dale RN65E3743FRSL
RN65E3743FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3743FRSL
Brief Description
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3743FRSL.pdf
Availability of RN65E3743FRSL
QUANTITY
RN65E3743FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3743FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E3743FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3743FRSL
Related LinksRN65E3, RN65E3743FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3743FRSL Details Description
Related parts for RN65E3743FRSL
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf