Vishay/Dale RN65E4751BB14
RN65E4751BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4751BB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4751BB14.pdf
Availability of RN65E4751BB14
QUANTITY
RN65E4751BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4751BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E4751BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4751BB14
Related LinksRN65E4, RN65E4751BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4751BB14 Details Description
Related parts for RN65E4751BB14
IC SUPERVISOR 4.50V HIGH TO92 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 6POS GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf