Vishay/Dale RN65E5491BBSL
RN65E5491BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5491BBSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5491BBSL.pdf
Availability of RN65E5491BBSL
QUANTITY
RN65E5491BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5491BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5491BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5491BBSL
Related LinksRN65E5, RN65E5491BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5491BBSL Details Description
Related parts for RN65E5491BBSL
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN PWR SKT 2-FB 10POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2660MHZ datasheet.pdf