Vishay/Dale RN65E7500BRSL
RN65E7500BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E7500BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E7500BRSL.pdf
Availability of RN65E7500BRSL
QUANTITY
RN65E7500BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E7500BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E7500BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E7500BRSL
Related LinksRN65E7, RN65E7500BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E7500BRSL Details Description
Related parts for RN65E7500BRSL
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf