Vishay/Dale RN70C1100FRE6
RN70C1100FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1100FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1100FRE6.pdf
Availability of RN70C1100FRE6
QUANTITY
RN70C1100FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1100FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C1100FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1100FRE6
Related LinksRN70C1, RN70C1100FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1100FRE6 Details Description
Related parts for RN70C1100FRE6
IC CPLD 128MC 25NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 750PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR HEX 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG REAR 100POS 4ROW datasheet.pdf