Vishay/Dale RN70C1503FRSL
RN70C1503FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1503FRSL
Brief Description
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1503FRSL.pdf
Availability of RN70C1503FRSL
QUANTITY
RN70C1503FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1503FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1503FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1503FRSL
Related LinksRN70C1, RN70C1503FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1503FRSL Details Description
Related parts for RN70C1503FRSL
CORD COIL DBL END 4-4 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 4.5 OHM datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU ALY 8.1X406.4MM datasheet.pdf
CONN DIN C/2 MALE 16 CKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf