Vishay/Dale RN70C2000DRE6
RN70C2000DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2000DRE6
Brief Description
RES 200 OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2000DRE6.pdf
Availability of RN70C2000DRE6
QUANTITY
RN70C2000DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2000DRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C2000DRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2000DRE6
Related LinksRN70C2, RN70C2000DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2000DRE6 Details Description
Related parts for RN70C2000DRE6
OPTOISO 3.55KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAXQ7670 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 8POS datasheet.pdf
OSC XO 118.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf