Vishay/Dale RN70C2000FRE6
RN70C2000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2000FRE6
Brief Description
RES 200 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2000FRE6.pdf
Availability of RN70C2000FRE6
QUANTITY
RN70C2000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C2000FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2000FRE6
Related LinksRN70C2, RN70C2000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2000FRE6 Details Description
Related parts for RN70C2000FRE6
IC REG LDO 12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
381 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
SR BTS CB FT 8 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf