Vishay/Dale RN70C2873FRE6
RN70C2873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2873FRE6
Brief Description
RES 287K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2873FRE6.pdf
Availability of RN70C2873FRE6
QUANTITY
RN70C2873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C2873FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2873FRE6
Related LinksRN70C2, RN70C2873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2873FRE6 Details Description
Related parts for RN70C2873FRE6
DIGITAL NOISE FILTER 100MHZ SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf