Vishay/Dale RN70C2913BBSL
RN70C2913BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2913BBSL
Brief Description
RES 291K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2913BBSL.pdf
Availability of RN70C2913BBSL
QUANTITY
RN70C2913BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2913BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2913BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2913BBSL
Related LinksRN70C2, RN70C2913BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2913BBSL Details Description
Related parts for RN70C2913BBSL
IC AMP AUDIO PWR 11W MULTIWATT15 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.1A 20.88 MOHM datasheet.pdf