Vishay/Dale RN70C2913BRSL
RN70C2913BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2913BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 291K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2913BRSL.pdf
Availability of RN70C2913BRSL
QUANTITY
RN70C2913BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2913BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2913BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2913BRSL
Related LinksRN70C2, RN70C2913BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2913BRSL Details Description
Related parts for RN70C2913BRSL
SWITCH TOGGLE SPST 3A 125V datasheet.pdf
IC ETHERNET CTRLR 10/100 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf