Vishay/Dale RN70C3481FRSL
RN70C3481FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C3481FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C3481FRSL.pdf
Availability of RN70C3481FRSL
QUANTITY
RN70C3481FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C3481FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C3481FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C3481FRSL
Related LinksRN70C3, RN70C3481FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C3481FRSL Details Description
Related parts for RN70C3481FRSL
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
DELTA CONN 14POS SOCKET W/INSERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KJB 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf