Vishay/Dale RN70C6193FRSL
RN70C6193FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C6193FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C6193FRSL.pdf
Availability of RN70C6193FRSL
QUANTITY
RN70C6193FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C6193FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C6193FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C6193FRSL
Related LinksRN70C6, RN70C6193FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C6193FRSL Details Description
Related parts for RN70C6193FRSL
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
MCU 32BIT 2048KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SOT223 datasheet.pdf