Vishay/Dale RN70C7501FB14
RN70C7501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C7501FB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C7501FB14.pdf
Availability of RN70C7501FB14
QUANTITY
RN70C7501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C7501FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C7501FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C7501FB14
Related LinksRN70C7, RN70C7501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C7501FB14 Details Description
Related parts for RN70C7501FB14
IC LINE DVR RS422/423 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAS 6CH 12BIT 5V DIP-28 pins immediate stock ship today datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS TRNSMISSVE datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES 150 OHM 9LBGA datasheet.pdf